Datum: 13-14 december 2014
Plats: Telekonsult Arena, Växjö
Arrangör: Växjö AIS
Tävlingsledare : Christer Svensson
117 fullföljande (38 på 24 h, 43 på 12 h och 32 på 6 h) 121 startande

6-timmars kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistans
1Maria OlssonFK Göingarna1973K4027465 679
2Annelie BohmanVäxjö Löparklubb1975K3524458 527
3Pia Vidlund AroLandsbro1976Kmot21150 756
4Kristina SörensenTeam Fakta1960Kmot21150 738
5Monica SvenssonVäxjö AIS1978K3520950 082
6Karin SvahnAdapt, Mölndal1962Kmot19346 492
7Anette AhlHelsingborg1962Kmot18544 351
8Barbro ParaniakTeam Skavsåret IF1956K5517942 912
9Jeanette KiskanyadiOK Njudung1967K4517141 011
10Pia NordstrandFunbeat1970Kmot16339 271
11Åsa ErikssonHalmstad OK1990Ksen10124 270
6-timmars män
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistans
1Jens HolgerssonOutnorth1975Mmot28267 535
2Emil FalkekFalkenbergs RR1974Mmot27064 779
3Ludwig SjödalAlvesta1982Mmot25761 691
4Gert-Inge TapperBjörnstorps IF1957M5525761 615
5Fredrik SaarnakVäxjö1972Mmot25360 608
6Andreas BohmanRisinge Road Runners1972Mmot24258 079
7Bengt LindgrenVallentuna FK1947M6524057 491
8Björn TibbelinVäxjö Löparkamrater1975Mmot23255 585
9Daniel SeverinssonHalmstad OK1983Msen23155 489
10Stig HörbergVäxjö Norra IF1942M7022554 110
10Leif FranzénLK Nyköping Run1946M6522554 110
12Jan ParaniakTeam Skavsåret IF1950M6021451 277
13Namida AneskansTeam Blekinge1985Msen19246 082
14Peter SvenssonIFK Skövde1957M5518043 187
15Joacim MartinssonVäxjö Löparklubb1972M4517942 920
16Martin BengtssonTeam Art of Running1969Mmot17642 195
17Clemens RongeLjungby1963Mmot15136 314
18Ulf TapperBjörnstorps IF1992Msen13331 947
19Maurice WeberVäxjö1980Mmot10525 388
20Kenneth GustafssonSommenbygdens SK1969M459021 641
21Isac RitellaTeam Ultra Sweden LK2002Mmot8520 491
12-timmars kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistans
1Eva LindskogStockholm LDK1973K40510122 026Banrekord
2Charlotte JohannesdotterSolvikingarna1982Ksen424101 442
3Gunilla AxelssonBorlänge Löparklubb1988Ksen40196 070
4Trine NybergKalmar RC1975K3537589 956
5Lupita svenssonMalmö1970Kmot35785 555
6Kristina BromanBorlänge Löparklubb1978K3533680 449
7Helle PoulsenDanmark1978Kmot29370 125
8Amanda NolhageHultsfreds LK1989Ksen28067 018
9Camilla LundbergSOK Knallen1973K4021351 005
10Ulla LembkeTeam Fakta1959Kmot17742 401
10Catharina HenrikssonGLIH1969Kmot17742 401
12-timmars män
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistans
1Jimmy JacobssonHälle IF1976M35512122 573Banrekord
2Ingemar EricssonRonneby OK1974M40469112 196
3Silvio CannavaÅrsta1966Mmot466111 476
4Peter LendropTeam Blekinge1968M45452108 300
5Lars ChristenssonTeam Ultra Sweden LK1962M50436104 302
6Mikael SandbergHuddinge1962M50428102 438
7Richard AnderssonLund1967Mmot420100 690
8Mats SvenssonRyssbergets IK1965M4541298 610
9Branislav PavicVästerås Löparklubb1979M3539093 308
10Fredrik OlssonCoventry City1972Mmot38993 198
11Kurt GustavssonHultsfreds LK1946M6534783 031
12Olof TorbrandIFK Skövde1974Mmot33580 171
13Patrik ScharffLund1966Mmot30472 760
14Thomas SteenbergDanmark1971Mmot29370 125
14Kenneth M ForsbergKalmar RC1966M4529370 125
14Tobias JosefssonRunacademy IF1974M4029370 125
14Mattias PålssonKalmar PC1973Mmot29370 125
18Tommy StrömbergHalmstad1984Mmot27265 106
18Niklas DrottHultsfreds LK1972M4027265 106
20Mikael ForsströmRunday IF1961M5026864 190
21Karl AbrahamssonIKNocout.se1976Mmot26563 433
22Robert SvenbergIK Jogg1964Mmot26062 238
23Rickard MöllerströmShake´n Bake1976Mmot25561 043
24Daniel ForslundLinköping1978Mmot25260 326
25Fredrik EngdahlOK Pan Kristianstad1976M3521852 200
26Peter LembkeTeam Fakta1971Mmot20950 049
27Rikard KelloniemiHOK Ultracollective1974M4020047 898
28Daniel AssarsjöSOK Knallen1976M3519245 986
29Karl-Emil OttossonHammarkinds SK1937M7517842 640
29Hans UrsfältUrshults IF1951Mmot17842 640
31Eddy HultgrenTeam Blekinge1959M5517742 401
32Magnus BodinLF Lejonbragden1967M455713 721
100 kilometer kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistansTid
DNFCatalin DumitrescuVinslöv1972Kmot15136 1874:33:05
100 kilometer män
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistansTid
DNFLarsLyngaard HansenTeam Kortben og Langben1976M3531274 71511:59:45
DNFNiklas GunneIFK Mora1992Mmot13031 1682:35:19
100 miles
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistansTid
DNFNiklas LarssonLK TV 881977M3533780 59610:56:51
24-timmars kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistans
1Sidsel PetersenTeam Kortben og Langben1985Ksen667159 588Banrekord
2Susanne GreenFriskis- och Svettis Helsingborg1963K50631150 972
3Pia RosvallHandelsbanken IF (Sthlm)1973K40524125 289
4Gunilla FranzénLK Nyköping Run1944K70490117 176
5Ann RitellaTeam Ultra Sweden LK1973K40435104 063
6Victoria BorgTeam Ultra Sweden LK1980Ksen41899 955
7Britt SulonenTeam Ultra Sweden LK1958K5536687 527
8Bianca UlltjärnLinköpings Löparklubb2002Kmot23756 740
9Louise UlltjärnLinköpings Löparklubb2006Kmot18544 316
10Annika JohanssonTeam Fakta1973K4017642 117
11Åsa ErikssonHalmstad Orienteringsklubb1990Ksen9723 236
24-timmars män
PlatsNamnKlubbFöddKlassVarvDistans
1Elov OlssonOckelbo SK1989Msen1 058253 041nordiskt rekord
2Dan VälitaloVästerås Löparklubb1971M40906216 608
3Hasse ByrénIF Spartacus1965M45798190 834
4Ivan BretanStockholm1965Mmot739176 674
5Staffan WestbergVattudalens LDK1960M50720172 133
6Erik BäcklundVästerås Allmänna Klubb1967Mmot690165 034
7Jörgen LindwallTeam Ultra Sweden LK1963M50670160 341
8Sören RaarupRimo.dk1966M45609145 785
9Jakob JernReal Fighter Muay-Thai Lund1964Mmot556132 937
10Jörgen NilssonVi som springer1950M60544130 286
11Johnny HällnebyPace on Earth1972M35542129 721
12Kari SulonenTeam Ultra Sweden LK1957M55464110 949
12Hans JanssonVilstaMmot464110 949
14Zingo AndersenIK Jogg1974M40454108 755
15Gert GustavssonTeam Blekinge1959M55423101 150
16Hans NybergAle 90 IK1963M50419100 194
17Noah HöjebergStockholm1976Mmot41899 955
18Hans-Inge LindeskovTeam Ultra Sweden LK1949M6538692 496
19Sigvard KoplemäeTeam Ultra Sweden LK1950M6038191 112
20Rasmus StenemoAxa Sports Club1981Msen36687 527
21Tonny CarlsenDen tossede kyllingen1985Mmot35785 376
22Anders JelanderGLIH1964Mmot33780 596
23Alexander UlltjärnLinköpings Löparklubb1971Mmot29971 601
24Niklas FredlundTeam Ultra Sweden LK1965M4525460 759
25Gabriel UlltjärnLinköpings Löparklubb2000Mmot25360 606
26Julius UlltjärnLinköpings Löparklubb2004Mmot22754 348
27Ulf-Peter SjöholmVäxjö AIS1965M4520950 004
Delresultat inom ursprunglig distans
100M Män
PlatsNamnKlubbFöddKlass100M VarvDistansTid
1Elov OlssonOckelbo SK1989Msen67424h13:58:00
2Dan VälitaloVästerås Löparklubb1971M4067424h17:20:14
3Hasse ByrénIF Spartacus1965M4567424h19:17:14
4Ivan BretanStockholm1965Mmot67424h20:00:24
5Staffan WestbergVattudalens LDK1960M5067424h20:45:44
6Erik BäcklundVästerås Allmänna Klubb1967Mmot67424h22:56:22
100K Kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlass100k VarvDistansTid
1Eva LindskogStockholm LDK1973K4041912h09:43:30
2Sidsel PetersenTeam Kortben og Langben1985Ksen42024h10:45:05
3Charlotte JohannesdotterSolvikingarna1982Ksen41912h11:50:31
4Pia RosvallHandelsbanken IF (Sthlm)1973K4042024h12:43:32
5Susanne GreenFriskis- och Svettis Helsingborg1963K5042024h14:33:03
6Gunilla FranzénLK Nyköping Run1944K7042024h17:18:01
7Ann RitellaTeam Ultra Sweden LK1973K4042024h21:58:59
100K Män
PlatsNamnKlubbFöddKlass100k VarvDistansTid
1Elov OlssonOckelbo SK1989Msen42024h08:23:21
2Jimmy JacobssonHälle IF1976M3541912h9:42:01 fm
3Ingemar EricssonRonneby OK1974M4041912h10:15:28 fm
4Silvio CannavaÅrsta1966Mmot41912h10:16:31 fm
5Dan VälitaloVästerås Löparklubb1971M4042024h10:22:51
6Peter LendropTeam Blekinge1968M4541912h10:57:31 fm
7Hasse ByrénIF Spartacus1965M4542024h11:03:39
8Staffan WestbergVattudalens LDK1960M5042024h11:07:36
9Lars ChristenssonTeam Ultra Sweden LK1962M5041912h11:29:09 fm
10Johnny HällnebyPace on Earth1972M3542024h11:31:31
11Mikael SandbergHuddinge1962M5041912h11:33:36 fm
12Ivan BretanStockholm1965Mmot42024h11:41:12
13Richard AnderssonLund1967Mmot41912h11:56:08 fm
14Jörgen LindwallTeam Ultra Sweden LK1963M5042024h12:05:18
15Erik BäcklundVästerås Allmänna Klubb1967Mmot42024h12:38:28
16Sören RaarupRimo.dk1966M4542024h13:27:56
17Jakob JernReal Fighter Muay-Thai Lund1964Mmot42024h14:56:59
18Kari SulonenTeam Ultra Sweden LK1957M5542024h16:56:02
19Jörgen NilssonVi som springer1950M6042024h18:23:08
20Gert GustavssonTeam Blekinge1959M5542024h18:27:15
21Hans NybergAle 90 IK1963M5042024h18:49:06
22Hans JanssonVilstaMmot42024h20:33:43
23Zingo AndersenIK Jogg1974M4042024h22:13:38
Marathon Kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlassMara VarvDistansTid
1Maria OlssonFK Göingarna1973K401776h3:38:26 fm
2Eva LindskogStockholm LDK1973K4017812h3:53:43 fm
3Annelie BohmanVäxjö Löparklubb1975K351776h4:06:20 fm
4Monica SvenssonVäxjö AIS1978K351776h4:06:21 fm
5Sidsel PetersenTeam Kortben og Langben1985Ksen17824h4:14:10 fm
6Charlotte JohannesdotterSolvikingarna1982Ksen17812h4:20:08 fm
7Helle PoulsenDanmark1978Kmot17812h4:34:32 fm
8Victoria BorgTeam Ultra Sweden LK1980Ksen17824h4:35:59 fm
9Susanne GreenFriskis- och Svettis Helsingborg1963K5017824h4:47:39 fm
10Trine NybergKalmar RC1975K3517812h4:52:41 fm
11Kristina SörensenTeam Fakta1960Kmot1776h4:54:45 fm
12Pia Vidlund AroLandsbro1976Kmot1776h4:55:59 fm
13Gunilla AxelssonBorlänge Löparklubb1988Ksen17812h5:00:21 fm
14Pia RosvallHandelsbanken IF (Sthlm)1973K4017824h5:19:41 fm
15Karin SvahnAdapt, Mölndal1962Kmot1776h5:25:35 fm
16Barbro ParaniakTeam Skavsåret IF1956K551776h5:30:51 fm
17Lupita svenssonMalmö1970Kmot17812h5:43:53 fm
18Anette AhlHelsingborg1962Kmot1776h5:45:43 fm
19Kristina BromanBorlänge Löparklubb1978K3517812h5:46:16 fm
20Ulla LembkeTeam Fakta1959Kmot17812h5:51:43 fm
21Amanda NolhageHultsfreds LK1989Ksen17812h6:17:10 fm
22Gunilla FranzénLK Nyköping Run1944K7017824h6:32:13 fm
23Camilla LundbergSOK Knallen1973K4017812h6:32:15 fm
24Ann RitellaTeam Ultra Sweden LK1973K4017824h6:35:04 fm
25Britt SulonenTeam Ultra Sweden LK1958K5517824h6:39:38 fm
26Catharina HenrikssonGLIH1969Kmot17812h7:05:03 fm
27Bianca UlltjärnLinköpings Löparklubb2002Kmot17824h8:51:23 em
28Louise UlltjärnLinköpings Löparklubb2006Kmot17824h10:37:39 em
Marathon Män
PlatsNamnKlubbFöddKlassMara VarvDistansTid
1Fredrik EngdahlOK Pan Kristianstad1976M3517812h3:29:39 fm
2Martin BengtssonTeam Art of Running1969Mmot1776h3:30:29 fm
3Elov OlssonOckelbo SK1989Msen17824h3:30:54 fm
4Jens HolgerssonOutnorth1975Mmot1776h3:37:40 fm
5Thomas SteenbergDanmark1971Mmot17812h3:38:26 fm
6Jimmy JacobssonHälle IF1976M3517812h3:39:06 fm
7Fredrik SaarnakVäxjö1972Mmot1776h3:43:21 fm
8Emil FalkekFalkenbergs RR1974Mmot1776h3:45:33 fm
9Andreas BohmanRisinge Road Runners1972Mmot1776h3:46:01 fm
10Johnny HällnebyPace on Earth1972M3517824h3:52:56 fm
11Karl AbrahamssonIKNocout.se1976Mmot17812h3:53:39 fm
12Ingemar EricssonRonneby OK1974M4017812h3:54:12 fm
13Daniel AssarsjöSOK Knallen1976M3517812h3:56:53 fm
14Silvio CannavaÅrsta1966Mmot17812h3:58:12 fm
15Ludwig SjödalAlvesta1982Mmot1776h3:59:31 fm
16Lars ChristenssonTeam Ultra Sweden LK1962M5017812h4:00:22 fm
17Gert-Inge TapperBjörnstorps IF1957M551776h4:01:13 fm
18Bengt LindgrenVallentuna FK1947M651776h4:02:54 fm
19Jörgen LindwallTeam Ultra Sweden LK1963M5017824h4:09:12 fm
20Branislav PavicVästerås Löparklubb1979M3517812h4:11:16 fm
21Dan VälitaloVästerås Löparklubb1971M4017824h4:11:25 fm
22Sören RaarupRimo.dk1966M4517824h4:14:34 fm
23Mikael SandbergHuddinge1962M5017812h4:18:39 fm
24Hasse ByrénIF Spartacus1965M4517824h4:21:23 fm
25Peter LendropTeam Blekinge1968M4517812h4:21:45 fm
26Björn TibbelinVäxjö Löparkamrater1975Mmot1776h4:21:46 fm
27Staffan WestbergVattudalens LDK1960M5017824h4:22:36 fm
28Daniel SeverinssonHalmstad OK1983Mmot1776h4:25:10 fm
29Leif FranzénLK Nyköping Run1946M651776h4:26:09 fm
30Tommy StrömbergHalmstad1984Mmot17812h4:36:24 fm
31Stig HörbergVäxjö Norra IFMmot1776h4:39:06 fm
32Daniel ForslundLinköping1978Mmot17812h4:39:45 fm
33Mats SvenssonRyssbergets IK1965M4517812h4:41:37 fm
34Niklas LarssonLK TV 881977M35178100M4:42:07 fm
35Ivan BretanStockholm1965Mmot17824h4:43:23 fm
36Rasmus StenemoAxa Sports Club1981Msen17824h4:44:11 fm
37Jan ParaniakTeam Skavsåret IF1950M601776h4:45:11 fm
38Niklas FredlundTeam Ultra Sweden LK1965M4517824h4:51:11 fm
39Erik BäcklundVästerås Allmänna Klubb1967Mmot17824h4:53:15 fm
40Ulf-Peter SjöholmVäxjö AIS1965M4517824h4:53:25 fm
41Gert GustavssonTeam Blekinge1959M5517824h4:59:26 fm
42Robert SvenbergIK Jogg1964Mmot17812h5:00:53 fm
43Peter LembkeTeam Fakta1971Mmot17812h5:02:29 fm
44Mikael ForsströmRunday IF1961M5017812h5:04:31 fm
45Fredrik OlssonCoventry City1972Mmot17812h5:05:00 fm
46Richard AnderssonLund1967Mmot17812h5:06:34 fm
47Niklas DrottHultsfreds LK1972M4017812h5:11:32 fm
48Rickard MöllerströmShake´n Bake1976Mmot17812h5:12:07 fm
49Jörgen NilssonVi som springer1950M6017824h5:12:47 fm
50Anders JelanderGLIH1964Mmot17824h5:12:59 fm
51Kurt GustavssonHultsfreds LK1946M6517812h5:21:17 fm
52Joacim MartinssonVäxjö Löparklubb1972M451776h5:28:19 fm
53Sigvard KoplemäeTeam Ultra Sweden LK1950M6017824h5:30:40 fm
54Namida AneskansTeam Blekinge1985Msen1776h5:32:58 fm
55Jakob JernReal Fighter Muay-Thai Lund1964Mmot17824h5:32:59 fm
56Kenneth M ForsbergKalmar RC1966M4517812h5:40:46 fm
57Kari SulonenTeam Ultra Sweden LK1957M5517824h5:43:38 fm
58Peter SvenssonIFK Skövde1957M551776h5:44:28 fm
59Alexander UlltjärnLinköpings Löparklubb1971Mmot17824h5:46:23 fm
60Hans JanssonVilstaMmot17824h5:50:49 fm
61Eddy HultgrenTeam Blekinge1959M5517812h6:00:09 fm
62Tobias JosefssonRunacademy IF1974M4017812h6:14:01 fm
62Mattias PålssonKalmar PC1973Mmot17812h6:14:01 fm
64Olof TorbrandIFK Skövde1974Mmot17812h6:18:54 fm
65Patrik ScharffLund1966Mmot17812h6:27:04 fm
66Tonny CarlsenDen tossede kyllingen1985Mmot17824h6:39:25 fm
67Gabriel UlltjärnLinköpings Löparklubb2000Mmot17824h6:39:49 fm
68Rikard KelloniemiHOK Ultracollective1974M4017812h6:45:41 fm
69Hans NybergAle 90 IK1963M5017824h6:46:04 fm
70Zingo AndersenIK Jogg1974M4017824h6:53:17 fm
71Noah HöjebergStockholm1976Mmot17824h6:54:10 fm
72Karl-Emil OttossonHammarkinds SK1937M7517812h7:06:21 fm
73LarsLyngaard HansenTeam Kortben og Langben1976M35178100k7:13:56 fm
74Hans-Inge LindeskovTeam Ultra Sweden LK1949M6517824h7:44:59 fm
75Hans UrsfältUrshults IF1951Mmot17812h9:04:05 fm
76Julius UlltjärnLinköpings Löparklubb2004Mmot17824h8:52:41 em
X

Pin It on Pinterest

X