Arrangör: Växjö AIS
Tävlingsledare: Christer Svensson
Temperatur: 17 grader.
Anmälda 109 st. Startande: 91 st. och 18 st som inte kom till start.
Reima Hartikainen och Peter Eriksson stod för tidtagningen
Övriga medhjälpare: Fredrik Svensson, Ann-Marie Persson, Arne Lundblad, Lars Thorstensson och Patric Lundvall
Leg. banmätare: Reima Hartikainen som mätte banans längd till 239 m
Restaurang Tipshallen stod för den varma maten under dygnet.

6-timmars kvinnor
PlatsNamnKlubbKlassFöddDistans
1Maria OlssonFK GöingarnaK40197367 841
2Barbro NilssonSolvikingarnaK60194960 764
3Tina ForsbergStorådalens SKK45196657 509
4Carola BengtssonVäxjöK40197153 428
5Susanne GrenF&S HelsingborgK50196352 233
6Nathalie EkbrandVäxjöK198847 931
7Britt SulonenTeam Ultra Sweden LKK55195842 991
8Annica JohanssonTeam FaktaK40197342 434
9Ulla LembkeTeam FaktaK50195942 401
10Anna-Lena PetterssonSöderåsens FKK55195739 365
11Gita HolmgrenHuddingeK40197336 540
12Johanna GrenF&S HelsingborgK22199235 981
13Lisa DahlbäckSundsvallK198634 865
Heike EmmrichTeam Ultra Sweden LKK501 962DNS
Josephine AmbjörnssonHässelby LKK1 983DNS
6-timmars män
PlatsNamnKlubbKlassFöddDistans
1Christian RitellaTeam Ultra Sweden LKM40197274 023
2David PetterssonApladalens LKM1 98270 648
3Micael LindqvistApladalens LKM40197267 063
4Peter SvenssonTeam BlekingeM50196062 169
5Peter LendropTeam BlekingeM45196861 217
6Bengt LindgrenVallentuna FKM65194760 847
7Joacim MartinssonVäxjö LKM40197258 220
8Tord BlutcherStorådalens SKM55195857 987
9Patrik NilssonVäxjöM45196557 592
10Patrik HernwallteamMalinM45196657 590
11Magnus BodinLF LejonbragdenM45196755 416
12Mattias JohanssonTeam Sthlm MarathonM198054 898
13Jurgen BurhoF&S HelsingborgM198953 051
14Pierre JönssonElmhhults sport clubM198152 233
15Gunnar ÅhlanderLK NyKöping RunnersM60195351 836
16Kurt GustavssonHultsfred LKM65194651 038
17Lars-Göran OlaussonTeam BlekingeM60195245 238
18Owe GustavssonKaxholmenM55195644 972
19Marcus OttossonHässleholms AISM35197544 346
20Jan HalldénNova EngineersM35195443 712
21Thage DavidssonGK BlixtenMmot194742 933
22Håkan SjööVäxjö LKM70194042 434
23Lennart SkoogStenungsunds OKM65194642 195
24Tommy EnglundOK GraneM65194837 654
25Bengt AgemarkÖsmo Cykel och GångklubbM65194835 751
26Eddy HultgrenTeam BlekingeM50195926 899
27Gert-Inge TapperBjörnstorps IFM55195720 207
Henrik AskBjörnstorps IFM551 956DNS
Jan BrågårdAXA Sport ClubM651 946DNS
Kristoffer VirtaUppsalaM1 982DNS
Sanny ErikssonHalmstadM351 975DNS
Zegir BalayTeam HobbyM1 981DNS
24-timmars kvinnor
PlatsNamnKlubbKlassFöddDistans
1Elin JakobssonIK AkeleK351974140 152
2Ann RitellaTeam Ultra Sweden LKK40197366 779
3Bianca UlltjärnLinköpings LöparklubbF11200253 438
4Louise UlltjärnLinköpings LöparklubbF7200647 459
5Christina KämpelyckeLF LejonbragdenK35197843 596
6Elin PerssonLF LejonbragdenK199021 130
Victoria BorgTeam Ultra Sweden LKK1 980DNS
Trine NybergKalmar RCK351 975DNS
24-timmars män
PlatsNamnKlubbKlassFöddDistans
1Ralf WeisTysklandM501959223 329
2Petri PerttiläEndurance Ultrarunning Team FinlandM451965200 141
3Rasmus WestergrenTeam SettlersM1981184 182
4Mats LiljegrenTeam Skavsåret IFM351976165 438
5Gert GustavssonTeam BlekingeM501959161 353
6Hasse ByrénIF SpartacusM451965160 945
7Ivan BretanStockholmM451965160 112
8Dennis NilssonTeam HobbyM1983156 695
9Fredrik ForsströmYxsjöbergs IKM401971150 477
9PerOla AxelssonSLDKM501963150 477
11Stefan SamuelssonThe Gax UltramarathonsM401972115 784
12Fredrik EngdahlRyssbergets IKM351976101 195
13Morten RasmusenDanmark, CopenhagenM198685 660
14Thomas Fernando SukilDanmarkM45196583 509
15Anton LandgrenLundM198980 402
16Tommy SwärdhVi som springerM55195773 710
17Daniel HallgrenTjust Bike Running ClubM198371 798
18Alexander UlltjärnLinköpings LöparklubbM40197171 598
19Michael S.K MortensenDanmarkMmot197470 364
20Gabriel UlltjärnLinköpings LöparklubbP13200057 495
21Julius UlltjärnLinköpings LöparklubbP9200454 388
22Niels Hog HenriksenDanmark, TIF - Kaiser SportM40196950 527
Alexander JamhourApladalens LKM1 986DNS
Hans UrsfältUrshults IFM601 951DNS
Sigvard KoplemäeTeam Ultra Sweden LKM601 950DNS
Stephen SandgrenLidköpings FriidrottsklubbM1 988DNS
Ulf-Peter SjöholmVäxjö AISM451 965DNS
12-timmars kvinnor
PlatsNamnKlubbKlassFöddDistans
1Pia RosvallHandelsbanken IF (Sthlm)K401973111 334
2Annika Askengren BergLK TV-88K50196094 575
3May-Britt HansenDanmark, New LineK50196290 941
4Lupita svenssonMalmöK40197080 859
5Barbro ParaniakTeam Skavsåret IFK55195643 835
Anette GrindeRånäs 4 hK501960DNS
Berit LundströmIFK BorgholmK601952DNS
12-timmars män
PlatsNamnKlubbKlassFöddDistans
1David HolmgrenHuddingeM40197292 773
2Jörgen NilssonVi som springerM60195088 580
3Kari SulonenTeam Ultra Sweden LKM55195782 472
4Hans NybergAle 90 IKM50196379 727
5Kenneth M ForsbergKalmar RCM45196675 861
6Torbjörn HansenKristianstadM35197474 905
7Niklas FredlundTeam Ultra Sweden LKM45196560 087
8Max SjälinStorumans IKM199053 873
9Henric SulonenSundsvallM198850 527
10Jan ParaniakTeam Skavsåret IFM60195048 137
Kjell HågestadIFK BorgholmM651 944DNS
100K män
PlatsNamnKlubbKlassFöddTid
1Markus FlickTysklandM4519689:25:43
2Tabe de BoerHollandM35197510:12:12
3Sebastian NyvallKopparbergM198613:38:39
4Jan SöderkvistTäbyM50196013:53:37
5Robin NyvallKopparbergM198914:05:25
6Hans JanssonVilsta IKM55195715:59:21
7Kristian KristiansenAdapt (87 094 m)M35197810:07:14
8Peter LembkeTeam Fakta (60 087 m)M4019717:27:50
100K kvinnor
PlatsNamnKlubbKlassFöddTid
Petra SkiöldRyssbergets IKK401975DNS
Mellantid vid Marathonpassering
Kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlassMarathon
1Maria OlssonFK Göingarna1973K4003:36:02
2Tina ForsbergStorådalens SK1966K4504:03:50
3Barbro NilssonSolvikingarna1949K6004:06:15
4Susanne GrenF&S Helsingborg1963K5004:41:24
5Carola BengtssonVäxjö1971K4004:46:16
6Nathalie EkbrandVäxjö1988K05:22:07
7Annica JohanssonTeam Fakta1973K4005:38:15
8Britt SulonenTeam Ultra Sweden LK1958K5505:52:53
9Ulla LembkeTeam Fakta1959K5005:53:33
Män
PlatsNamnKlubbFöddKlassMarathon
1Christian RitellaTeam Ultra Sweden LK1972M4003:12:35
2David PetterssonApladalens LK1982M03:17:06
3Micael LindqvistAppladalens LK1972M4003:34:49
4Peter SvenssonTeam Blekinge1960M5003:39:35
5Joacim MartinssonVäxjö LK1972M4003:46:16
6Pierre JönssonElmhhults sport club1981M03:47:30
7Bengt LindgrenVallentuna FK1947M6503:57:03
8Marcus OttossonHässleholms AIS1975M3503:57:50
9Tord BlutcherStorådalens SK1958M5503:58:25
10Peter LendropTeam Blekinge1968M4504:00:07
11Patrik NilssonVäxjö1965M4504:09:19
12Mattias JohanssonTeam Sthlm Marathon1980M04:11:54
13Patrik HernwallteamMalin1966M4504:14:15
14Magnus BodinLF Lejonbragden1967M4504:22:20
15Jurgen BurhoF&S Helsingborg1989M04:37:33
16Kurt GustavssonHultsfred LK1946M6504:39:25
17Gunnar ÅhlanderLK NyKöping Runners1953M6004:47:55
18Lennart SkoogStenungsunds OK1946M6505:16:29
19Lars-Göran OlaussonTeam Blekinge1952M6005:33:59
20Owe GustavssonKaxholmen1956M5505:36:24
21Håkan SjööVäxjö LK1940M7005:43:46
22Jan HalldénNova Engineers1954M3505:43:57
23Thage DavidssonGK Blixten1947Mmot05:54:28
Passering vid 100 km
Kvinnor
PlatsNamnKlubbFöddKlassTid 100k
7Pia RosvallHandelsbanken IF (Sthlm)1973K4010:43:32
15Elin JakobssonIK Akele1974K3512:39:28
Män
PlatsNamnKlubbFöddKlassTid 100k
1Markus FlickTyskland1968M4509:25:42
2Ralf WeisTyskland1959M5009:40:16
3Hasse ByrénIF Spartacus1965M4509:53:37
4Tabe de BoerHolland1975M3510:12:11
5Petri PerttiläEndurance Ultrarunning Team Finland1965M4510:22:43
6Fredrik EngdahlRyssbergets IK1976M3510:24:16
8Rasmus WestergrenTeam Settlers1981M10:52:50
9Gert GustavssonTeam Blekinge1959M5011:27:08
10Ivan BretanStockholm1965M4511:37:47
11Dennis NilssonTeam Hobby1983M11:43:57
12Fredrik ForsströmYxsjöbergs IK1971M4011:44:45
13Mats LiljegrenTeam Skavsåret IF1976M3511:48:03
14PerOla AxelssonSLDK1963M5012:28:47
16Sebastian NyvallKopparberg1986M13:38:38
17Jan SöderkvistTäby1960M5013:53:36
18Robin NyvallKopparberg1989M14:05:25
19Hans JanssonVilsta IK1957M5515:59:21
20Stefan SamuelssonThe Gax Ultramarathons1972M4020:12:41
X

Pin It on Pinterest

X